خاصیت انار

غذیه خوب و مناسب بخشی از زندگی سالم است. وجود راهنمایی‏‌های مناسب در رابطه با نحوه صحیح تغذیه، تأثیر مهمی در سلامت فردی و اجتماعی و پیشگیری از ابتلا به بیماری‏های مختلف دارد. قرآن به‏عنوان کتاب زندگی که مطالب مورد نیاز برای تمامی ابعاد زندگی انسان را دارد، رهنمودهای مهمی را در این رابطه بیان کرده است.

خاصیت انار

تغذیه خوب و مناسب بخشی از زندگی سالم است. وجود راهنمایی‏‌های مناسب در رابطه با نحوه صحیح تغذیه، تأثیر مهمی در سلامت فردی و اجتماعی و پیشگیری از ابتلا به بیماری‏های مختلف دارد. قرآن به‏عنوان کتاب زندگی که مطالب مورد نیاز برای تمامی ابعاد زندگی انسان را دارد، رهنمودهای مهمی را در این رابطه بیان کرده است. انار یکی از میوه‏هایی است که سه بار در قرآن از آن با واژه» رُمّان و رُمّانه« یاد شده است. هدف از این مطالعه، مروری بر تذکرات قرآن و احادیث دینی در مورد انار، نقش انار در طب سنتی ایرانی اسلامی و نشان دادن اثرات درمانی انار و مکانیسم‏های احتمالی آن می‏باشد.

با استفاده از کلیدواژه‏‌های انار، قرآن، ترکیبات مغذی، گیاهان دارویی، طب سنتی و Medicinal plant، Anticancer effect، Holy Quran، pomegranate جست و جو در پایگاه‏‌هایی نظیر Google scholar، Ovid، PubMed، ISI و Medline تا سال ‌2015 صورت گرفت. هم‏چنین مطالب مرتبط با خواص درمانی انار از کتب معتبر طب سنتی مانند مخزن الادویه، تحفه المومنین، قانون ابن سینا و الابنیه عن حدائق الادویه استخراج گردید. احادیث و روایات معتبر نیز از کتب اسلامی معتبر مانند مستدرک الوسائل جمع‏آوری شد.

قسمت‏های مختلف انار مانند دانه، عصاره و پوست، غنی از ترکیبات مفید مانند آنتی اکسیدان‏‌هاست که نقش محافظتی بسیار خوبی علیه انواع سرطان‏ها و بیماری­های مختلف ایفا می‏کند.

آن‏چه در قرآن و احادیث و هم‏چنین در درمان‏‌های طب سنتی در رابطه با انار آمده است، با یافته‏‌های علمی محققان همسو بوده و علاوه بر آن که نشان‏‌دهنده حقانیت قرآن در مورد مسائل علمی است، ما را به تفکر بیش‏تر در رابطه با آیات آن وا می‏‌دارد.

بخش های مختلف میوه و درخت انار دارای خواص متعد دی است آب انار به دلیل داشتن ریز مغذی -هایی نظیرویتامین های E و C ،B6 ،B2 ،B1،A و عنصر آهن در درمان کم خونی ها نقش دارد . مصرف این میوه برای کنترل بیماریهای قند، آسم، نارحتی های گوارشی، جوش های دهان، فعالیت سلولهای کبدی و کیسه صفرا، دفع اوره و کلسترول و سموم، سرطان پروستات و غیره توصیه می گردد. آب انار سلولهای جنسی نر را افزایش داده لذا قابلیت باروری را تشدید می نماید. باروری اسپرم به عوامل گوناگون از جمله تعداد، تحرک، مورفولوژی و همچنین عوامل محیطی نظیر آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد بستگی دارد رادیکال های آزاد بر اسپرم اثر تخریبی دارند . ویتامین هایC و E و پلی فنولها جزو آنتی اکسیدان های قوی هستندکه در انار به مقدار قابل توجهی یافت می شوند. نتایج بررسی های انجام شده برروی موش نشان داده است که مصرف آب انار برکاهش رادیکا لهای مخرب اسپرم، افزایش تعداد سلولهای مولد اسپرم( سلولهای اسپرماتوژنیک )، افزایش اسپرم های متحرک، کاهش تعداد اسپرم های ناقص و افزایش تعداد موالید زنده موش های ماده هم قفس با موش های نر موثر بوده است . روغن حاصل از دانه انار به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع و توکوفرو لها بسیار مفید بوده و می تواند خواص درمانی داشته باشد. پوست انار به دلیل داشتن مقادیرزیاد تانن قابض بوده و جوشانده آن در درمان موضعی بواسیر کاربرد دارد. پودر خشک شده پوست انار برای کنترل ویار در زنان حامله مصرف می گردد. جوشانده ریشه انار دافع انگل می باشد. گل انار حاوی مواد ضد میکروبی بوده و جوشانده آن در درمان عفونت های پوستی کاربرد دارد.