خواص روغن کلزا چیست؟

اگر دنبال جایگزینی سالم برای روغن های پخت‌و‌پز هستید، روغن کلزا انتخاب خوبی است و از سال ۲۰۰۸ تا‌کنون محبوبیت زیادی بین مصرف‌کنندگانش به‌دست آورده است

خواص روغن کلزا چیست؟

 

اگر دنبال جایگزینی سالم برای روغن های پخت‌و‌پز هستید، روغن کلزا انتخاب خوبی است و از سال ۲۰۰۸ تا‌کنون محبوبیت زیادی بین مصرف‌کنندگانش به‌دست  آورده است.

روغن کلزا چیست؟

روغن کلزا از دانه‌های سیاه ریز گیاه کلزا که گل‌های زردرنگ دارد، تولید می‌شود و یک روغن چندمنظوره است.

روغن کلزا طعم دلپذیری دارد و می‌توانید در سالاد و نیز برای پخت‌وپز از آن استفاده کنید. روغن کلزا همچنین تحمل حرارت بالا را دارد و برخلاف روغن زیتون که در حرارت بالا مواد سمی آزاد می‌کند، گزینه‌ی خوبی برای سرخ کردن مواد غذایی است. حرارت بالا به خاصیت آنتی‌اکسیدانی روغن کلزا لطمه‌ای وارد نمی‌کند و طعم و رنگ آن‌را تغییر نمی‌دهد. طعم ملایم و لطیف روغن کلزا، آن‌را محبوب دل آشپز‌ها نموده‌است.

خواص روغن کلزا

کمترین میزان چربی اشباع‌شده

روغن کلزا به سبب دارا بودن کمترین میزان چربی اشباع‌شده نسبت به سایر روغن‌ها، روغن سالمی است. این روغن ۵۰ درصد کمتر از روغن زیتون چربی اشباع‌شده دارد. روغن کلزا با این ویژگی فوق العاده و کسب مقام اول سالم بودن، روغن زیتون را در جایگاه دوم قرار داده‌است.

منبع امگا-3، 6 و 9 و آنتی‌اکسیدان

امگا-3، 6 و 9 موجود در این روغن باعث کاهش کلسترول خون می‌شود، به حفظ عملکرد قلب و مغز کمک می‌کند و همچنین سلامت مفاصل را در پی دارد. روغن کلزا تقریبا ۱۰ برابر روغن زیتون امگا۳ دارد. روغن کلزا منبع خوبی از آنتی اکسیدان ویتامین  E نیز است.

روغن کلزا فاقد هرگونه نگهدارنده‌ی مصنوعی و چربی ترانس است و دستکاری‌های ژنتیکی روی آن اتفاق نیفتاده است. این روغن با انواع رژیم‌های غذایی از جمله رژیم گیاه‌خواری و فاقد گلوتن سازگار است.

اگر تصمیم گرفتید که روغن کلزا را در سبد‌غذایی خود داشته باشید، حتما دقت کنید که روغن کلزای سالمِ ارگانیک و خالص تهیه ‌کنید.

 

کی و از کجا روغن کلزا بخریم؟

هرچند که زمان تولید روغن کلزا بیشتر در تابستان است، اما به علت ماندگاری بسیار بالای این روغن، می‌توانید با خیال راحت هر زمان و در هر فصلی از سال که اراده کردید، آن‌را تهیه کنید. فقط قبل از خرید روغن کلزا حتما از خالص و ارگانیک بودن آن اطمینان حاصل کنید. روغن معمولی کلزا و روغن بکر (خالص) کلزا در بازار موجود هستند. لیبل محصول را حتما چک کنید.

داشتن رنگ زرد شفاف برای روغن کلزا الزامی است ولی تضمینی بر کیفیت آن نیست. لذا از فروشگاه های معتبر این روغن را تهیه کنید.

نگهداری روغن کلزا

روغن کلزا را همانند سایر روغن‌ها در ظروف دردار نگهداری کنید. با نگه‌داشتن آن در دمای اتاق و به دور از نور خورشید تا چندین ماه می‌توانید از آن استفاده کنید.